Ziraat Fakültesi
2019-11-12

Fakültemiz Çiftlikpark Araştırma ve Uygulama Alanında Fidan Dikme Etkinliği Gerçekleştirildi 

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından başlatılan 11 Kasım 2019 tarihinde 81 ilde 11 Milyon Fidan projesine Üniversitemiz 2100 adet fidanı toprakla buluşturarak büyük destek verdi. Fidanlar Köseilyas Mahallesinde yer alan Ziraat Fakültesi Çiftlikpark Araştırma ve Uygulama Birimi alanına dikildi.

“Bugün Fidan Yarın Nefes” sloganıyla daha yeşil bir Türkiye ve üniversite kampüsleri için orman alanlarını çoğaltmak, çevre değerlerini korumak, ağaç ve yeşil sevgisini toplumun her kademesine yayarak çevre bilincini artırmak amacıyla düzenlenen fidan dikme etkinliği öncesinde Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sezen ARAT bir konuşma gerçekleştirdi.

Dekan Prof. Dr. Sezen ARAT, “Bugün burada katılımını gerçekleştirdiğimiz etkinlik Tarım ve Orman Bakanlığı’nın “Geleceğe Nefes” kampanyası çerçevesinde 81 ilde 2023 lokasyonda 11 milyon ağaç dikimiyle ilgili bir kampanyadır. Bu kampanyaya biz de destek vermek istedik ve bu kampanyadaki lokasyonlardan biri de bu içinde bulunduğumuz bölge. 300 dekar alan büyüklüğüne sahip, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nin Uygulama ve Araştırma Çiftliği. 300 küçükbaş, 100 büyükbaş hayvan için oluşturulan bir çiftlik aynı zamanda burada meyve bahçeleri, bağlar da olacak. Henüz yapım aşamasında. Sadece koyunculuk tamamlandı. Ağaç dikimi için en uygun alan burasıydı. Burada dikilecek 2100 ağaç sizlerin sayesinde toprakla buluşacak. Yıllar içerisinde inşallah büyüdüklerini izleyeceğiz ve çiftliğimiz bu ağaçlarla çok daha güzel olacak." ifadelerini kullandılar.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bülent EKER de konuşmasında “Merkez kampüsteki ilk ağaçların dikilmesi sırasında katkılarım olmuştu. Orası da bozkırın içerisindeydi. Hocalarım ve öğrencilerimle birlikte o ağaçları dikmiştik. Şu anda Çamlık Mevki olarak adlandırılan, kampüsün girişinin sol tarafındaki ağaçlar bizim tarafımızdan dikilmişti. Yine ne tesadüftür ki buradaki çiftlikteki ilk ağaç dikimi uygulamasının bana nasip olması Allah’ın verdiği bir hediye olarak kabul ediyorum. Üniversitem adına hepiniz “Hoş geldiniz,” Bu etkinlik kapsamında birlikte olmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu etkinliğin gerçekleştirilmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyor, vatanımıza ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum.” sözlerine yer verdi.

Açılış konuşmalarının ardından Tekirdağ-Süleymanpaşa Hüseyin Pehlivan İlkokulu öğrencileri folklor gösterisi sundu. Büyük ilgiyle izlenen gösteri sonrasında Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bülent EKER, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut ŞAHİN, Üniversite yöneticileri, Üniversitemizin akademisyenleri, idari personel ve öğrenciler fidanları toprak ile buluşturarak can sularını verdi.