Ziraat Fakültesi
2020-01-19

Fakültemiz Akademik Genel Kurulu Toplantısı gerçekleştirildi 

Fakültemiz 2019-2020 Akademik Genel Kurul Toplantısı Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mümin ŞAHİN’in katılımıyla gerçekleşti. Toplantıda Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bülent EKER, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sezen ARAT, Genel Sekreter Murat Kâmil TIRPANCI, Dekan yardımcıları ve akademisyenler katıldı. Akademik Genel Kurul Toplantısı Ziraat Fakültesi B Blokta yer alan Anfi 1’de 17 Ocak 2020 Cuma günü saat 10:30’da gerçekleştirildi.

Toplantı, Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, Silah Arkadaşları ve tüm Aziz Şehitlerin anısına bir dakikalık Saygı Duruşu ve ardından İstiklal Marşı okunması ile başladı.

Akademik Genel Kurul Toplantısında ilk olarak akademik yıl değerlendirilmesi, eğitim-öğretim faaliyetleri ve idari faaliyetler hakkında bilgilendirme kapsamında Fakültemiz Dekanı Sayın Prof. Dr. Sezen ARAT konuşma yaptılar.

Fakültemiz Dekan Prof. Dr. Sezen ARAT konuşmalarında, Türkiye’de modern anlamda tarım eğitiminin ve öğretiminin Osmanlı İmparatorluğu döneminde 1846 yılında İstanbul Yeşilköy Ayamama Çiftliğinde açılan Ziraat Mektebinde başladığını, 174 yıllık bir süreç içerisinde ülkemizin dört bir yanına fakülteleri, binlerce öğrencisi ve akademisyeni olan büyük bir camiaya dönüştüğünü kaydederek “Değerli akademisyenlerimizin Tarım Eğitiminin 174. yılını ve Tarım Bayramını kutluyorum” dedi.  Bölgemizdeki tek Ziraat Fakültesi olmanın önemine değinen Prof. Dr. Sezen ARAT “Ziraat Fakültesi 1982 yılında kurulmuş. O zaman için çok güzel bir öngörü. Çünkü bu bölge tarım bölgesi. Toprak yapısı nedeniyle tarım ve hayvancılığa çok uygun bir bölge. Bu bölgeye hizmet edecek olan Ziraat Fakültesi bence bu Üniversitedeki en köklü fakülteler arasında bulunuyor. Ziraat Fakültesi ve ürettiği ürünler ile marka olması gerekir. Ziraat Fakültesi olarak bu bölgeye katkımızı arttırmalıyız.” sözlerine yer verdi.  Fakültemiz Dekanı Sayın Prof. Dr. Sezen ARAT, gerçekleştirdiği detaylı sunum ile Ziraat Fakültesinin gelişimi ve bu günkü konumu ile ilgili katılımcıları bilgilendirdi.

Programın açılışında konuşan Üniversitemiz Rektör Prof. Dr. Mümin ŞAHİN, “1982 yılında kurulmuş bir fakülte. Ziraat Fakültesinin bu günlere gelmesinde emeği geçen tüm hocalarıma verdikleri hizmetlerden ötürü teşekkür ediyorum. Bir yılı geride bıraktık. Bir yıl önce memleketimizin bu güzel üniversitesinde görev yapmak nasip oldu.  Biz de inşallah görevimizi elimizden geldiği kadar yüz akıyla yapar, yüz akıyla teslim ederiz. Göreve gelirken 5 ana planımız vardı; bunlardan bir tanesi bölgenin ihtiyaçlarına karşılık verebilmek, ikincisi Üniversite-Sanayi iş birliğini arttırmak, üçüncüsü kalite ve akreditasyon konusu, dördüncüsü Balkanlar ve Rumeli ile ilgili çalışmalar, beşincisi ise özellikle kadrolar konusunda öğretim üyelerinde bir huzursuzluk vardı. Balkanlar konusunda Türkiye’de iki tane üniversitede öğrenci alımı söz konusuydu, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi YÖK’teki çalışmalar neticesinde buna 3. olarak dahil olduk. Rumeli Araştırma Enstitüsü açılması noktasında sözel izin aldık. Dosyamızı hazırlayarak YÖK’e teslim edeceğiz. Üniversite-Sanayi noktasında geldiğimiz günden bu yana çok çalışıyoruz. Bununla birlikte çok sayıda işletme ile iş birliği protokolü yapıyoruz. Dolayısıyla belirlediğimiz 5 hedefimiz kapsamında çalışmalar yürütmeye devam ediyoruz. Yine geldiğimiz günden itibaren Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanemiz ve Kütüphane inşaatları durma noktasındaydı. Şu an müteahhitte verdik. Zamanında bitirmezse cezai işlem uygulanır. İnşallah önümüzdeki Mart ayında teslim edilecek. Kütüphane inşaatı da hakikaten çok hızlı bir şekilde ilerliyor. Bu konuda desteklerini esirgemeyen Meclis Başkanımız Prof. Dr. Mustafa ŞENTOP hocamıza çok teşekkür ediyorum. Göreve geldikten sonra Teknopark ile ilgili hizmet binamızın çalışmalarına hızlı bir şekilde devam ediyoruz. Bu vesileyle ben de Değerli Akademisyenlerimizin Tarım Eğitiminin 174. yılını ve Tarım Bayramını kutluyorum” sözlerine yer verdi.

Konuşmaların ardından Akademik Genel Kurul Toplantısı Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mümin ŞAHİN ile fakülte öğretim elemanlarının karşılıklı görüş alışverişinde bulunduğu bölüm ile devam etti.

Sonrasında, 2019 yılı içerisinde profesör kadrosuna atanan Prof. Dr. Fulya ÖZDİL’e ve Doçent kadrosuna atanan Doç. Dr. Korkmaz BELLİTÜRK’e binişlerinin Rektör Prof. Dr. Mümin ŞAHİN ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bülent EKER tarafından giydirilmesiyle toplantı tamamlandı.

Tarım Öğretiminin 174. yılı olması dolayısıyla fuaye alanındaki görsellerin önünde hatıra fotoğrafı çekilmesinin ardından Üniversitemiz Rektörlüğü tarafından Ziraat Fakültesi B Blokta yer alan Lavanta Kafe ve Okuma Salonu açılışı gerçekleştirildi.