Ziraat Fakültesi
2014-11-21

Fakültemiz Tarla Bitkileri Bölümünün 16. Geleneksel Aşure Günü GerçekleştirildiFakültemiz Tarla Bitkileri Bölümünün 16. Geleneksel Aşure Günü, 20 Kasım 2014 tarihinde saat 12:15’de Ziraat Fakültesi B-Blok önünde gerçekleştirilmiştir.
 
Aşure Gününe, Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Sayın Prof. Dr. M. İhsan Soysal, Üniversitemiz akademik ve idari personeli ile çok sayıda öğrencimiz katılmıştır. Ayrıca Üniversitemiz misafiri Arnavutluk’un Durres Alexandre Moisiu Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mithat Mema’da katıldılar. 
 
Fakültemiz Tarla Bitkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Adnan ORAK aşure gününün anlam ve önemini içeren konuşmasında Tarla Bitkileri Bölümü olarak 16. Geleneksel Aşure Günü etkinliğini düzenlemekten ve yoğun katılımdan dolayı çok memnun olduklarını, ikram edilecek aşurenin hazırlanmasında yaklaşık olarak %80’ni aşan oranda Ziraat Fakültesi mahsulünün kullanıldığını belirtti.
 
Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Sayın Prof. Dr. M. İhsan Soysal ise aşure olarak bilinen geleneksel ürünün ikramı değerli üniversite mensuplarımızın ve öğrencilerimizin bir araya gelmesine vesile olduğunu belirterek bu etkinliği düzenleyen Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü mensuplarına teşekkür etti.
 
Aşure gününün anlam ve önemini içeren konuşmalarının ardından, üniversitemiz öğrencilerinden oluşan halk oyunları ekibi tarafından bir gösteri yapılmıştır. Aşure gününe katılan konuklara aşure ikramı ile program sona ermiştir.
 
İnsanlığın somut olmayan kültürel mirası listesinde yer alan ve birçok tahıl, bakliyat, kuruyemiş ile şekerin bir araya gelmesiyle yapılan aşure genel anlamıyla bolluk, bereket, esenliğe ulaşma ve paylaşımı simgelemektedir. Kültürümüzde önemli bir yer tutan aşurenin paylaşımı birlik ve beraberliğin pekiştirilmesinde çok önemli ve sürdürülmesi gerekli bir gelenektir.
 
Kültürümüzde aşure önemli bir yer tutuyor. Birliğimiz-beraberliğimiz için çok önemli bir gelenek ve bu geleneği sürdürmemiz gerekiyor”